راهنمای افزایش وزن نوزادی که دچار کندی یا اختلال رشد است

اختلال رشد به ناتوانی کودک و شیرخوار در رشد طبیعی گفته می‌شود. تا زمانی که تشخیص خاصی برای توجیه این مشکل نباشد از اصطلاح اختلال رشد بچه صحبت می‌شود سنی که این بیماری آن رادربرمیگیرد ۵-۱سالگی است .

در بعضی ازاین کودکان مقصر اصلی خود کودک نیست بلکه عدم تغذیهٔ مناسب کودک به وجود می ایدو علت اصلی بروز این مشکل معمولاً” به مشکلات جسمی مانند گوارشی یا به دستگاه عصبی مربوط می‌شود.

برای جبران و رفع اختلال یا کندی رشد نوزادان موارد زیر را رعایت کنید:

– دفعات شیردهی را بیشتر کنید.

وضعیت شیردادن را اگر درست نیست اصلاح کنید و اگر درست است در وضعیتهای مختلف شیر بدهید.

سعی کنید حتماً قسمت آخر شیر را که چربی بیشتری دارد به شیرخوار بدهید و اگر او نمی تواند همه پستان را تخلیه کند قسمت آخر شیرتان را بدوشید و با قاشق یا فنجان یا قطره چکان به او بدهید .

اگر شیرخوار قبل از تخلیه کامل پستان ، آنرا رها کرد او را به پستان دیگر بگذارید و اینکار را چند بار تکرار کنید تا با تحریک پستانها، شیر بیشتری تولید شود و حداقل یکی از پستانها را در حد امکان ، خالی کند.

– از دادن آب و آب قند و پستانک به این شیرخواران پرهیز کنید.

گاهی شیرنخوردن شیرخوار به دلیل زمان بازیگوشی و کنجکاوی و تلاش او برای شناخت اطرافیان است که در نتیجه موجب می شود که شیر کمتری بخورد . اگر او پستان را نمی گیرد ، شیرتان را بدوشید و در هر فرصتی که آمادگی دارد و از جمله مواقعی که خواب آلود است به او بدهید.

تحت تاثیر صحبت اطرافیان که شیر شما کافی نیست قرار نگیرید و اعتماد به نفس داشته باشید.

برای جاری شدن شیر سعی کنید آرامش و استراحت بیشتری داشته باشید.

– مراقب تغذیه کافی و استراحت خود باشید.

فراموش نکنید که در این دوران شما نباید رژیم لاغری بگیرید زیرا اینکار می تواند بر رشد کودکتان اثر سوء بگذارد.

سعی کنید خودتان ریشه یابی کرده و رفع مشکل نمایید مثلاً گاهی گرفتاری ها و مشغله زیاد مادر ، او را از تغذیه مناسب کودک غافل می کند و یا به دلیل فراهم نبودن شرایط روحی و روانی خاص مادر، تغذیه کودک تحت تاثیر قرار می گیرد.

نکات مهم دیگر:

– افزایش دفعات و مدت زمان شیردهی در کودکان شیرخوار
– دادن غذاهای کمکی مناسب با سن کودک نیم تا 1 ساعت پس از تغذیه با شیر مادر
– مقوی کردن و مغذی کردن غذای کودک که در قسمت تغذیه تکمیلی کودک شرح داده شده است.
– اهمیت استفاده از غذاهای کم حجم و پر انرژی با استفاده از اصول مقوی کردن غذای کودک.
– اضافه کردن کره ، روغن، زرده تخم مرغ و گوشت به غذای این کودکان
– استفاده از میان وعده هایی نظیر شیر برنج ، پوره سیب زمینی، فرنی، کیک، نان و پنیر
– حمایت دیگر اعضاء خانواده مخصوصا پدر و مشارکت آنها در تغذیه کودک.

اگر همه تمهیدات فوق را به مدت 15 روز به کار بستید و با مراجعه به پزشک یا مراکز بهداشتی درمانی مشخص شد که باز هم وزن کودک شما فرقی نکرده است و پزشک اطمینان حاصل نمود که کودک بیمار نیست در این صورت:

در مورد شیرخواران زیر 4 ماه: در صورت امکان از شیر دایه و در صورت عدم دسترسی به شیر دایه، با تجویز پزشک، شیر مصنوعی ( شیرخشک) را به عنوان کمک به شیر مادر ، برای او شروع کنید ولی دقت کنید که این شیر را بلافاصله بعد از تغذیه با شیر مادر و آن را فقط با قاشق یا فنجان به او بدهید نه با بطری.

در مورد شیرخواران 4 تا 6 ماهه: می توانید غذای کمکی را شروع کنید و اگر رشد او باز هم بهتر نشد ممکن است لازم باشد علاوه بر شیر مادر از شیر مصنوعی هم استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که از دادن شیر پاستوریزه، در زیر یکسالگی باید اجتناب نمایید.

منبع:

دسته ها :
X