بهداشت حرفه ای و پرسش و پاسخ های مربوطه

در بخش سعی می کنیم که به سوالات متداول در رابطه با رشته مهندسی بهداشت حرفه ای پاسخ دهیم. اگر سوالی جا افتاده بود در نظرات بیان کنید تا به این بخش اضافه گردد.

1- بهداشت حرفه ای چیست؟

بهداشت حرفه ای عبارتست از علم و فن پیشگیری از بیماری های ناشی از کار و ارتقای سطح سلامتی افراد شاغل از طریق کنترل عوامل زیان آور محیط کار

2- عوامل زیان آور محیط کار چیست؟

عوامل زیان آور محیط کاردر هر محیطی که کار کنید یکسری عوامل زیان اور وجود دارند که در صورت بی توجهی و عدم شناخت آنها ممکن است باعث ایجاد خسارات جانی و مالی شوند. مهمترین عوامل زیان آور شامل:

  • عوامل زیان آور فیزیکی (صدا, نور, ارتعاش, فشار, گرما, سرما و ...)
  • عوامل زیان آور شیمیایی ( گاز و بخار, سموم, مواد شیمیایی و سمی,تهویه, گرد و غبار و ...)
  • عوامل زیان آور مکانیکی ( ضربه، برش، سقوط، برخورد با اشیاء، تکان های شدید و ...)
  • عوامل زیان آور روانی ( استرس, شیفت کاری, امنیت شغلی و ...)
  • عوامل زیان آور بیولوژیکی (ویروسها، قارچها، باکتریها، انگلها)
  • عوامل زیان آور ارگونومیک (حمل و نقل دستی بار، پوسچر نامناسب, آنتروپومتری و ...)

3- اهداف کلی بهداشت حرفه ای

تأمین، حفظ و ارتقای وضعیت جسمی، روحی و روانی فردی و اجتماعی کارکنان همه مشاغل، پیشگیری از بروز بیماری ها و حوادث ناشی از کار و انتخاب کارگر متناسب با شغلی که قابلیت انجام آن را دارد، از جمله اهداف بهداشت حرفه ای به شمار می روند.

4- چگونه وارد رشته بهداشت حرفه ای بشیم؟

داوطلبان رشته تجربی می توانند بعد از کنکور سراسری و گرفتن رتبه مناسب, بهنگام انتخاب رشته کد مربوطه را انتخاب نمایند.

6- بازار کار بهداشت حرفه ای

کلیه فارغ التحصیلان این رشته با داشتن مدرک می توانند در صنایع و کارخانه ها, مراکز بهداشتی و پروژه های دولتی و خصوصی استخدام شوند. مراکز دولتی با آزمون و مراکز خصوصی با مصاحبه نیروی مورد نیاز خود را جذب می کنند. همچنین بعضی از افراد با کسب مجوز به صورت مستقل می توانند شرکتهای اندازه گیری تاسیس کنند.

به طور کلی وزارتخانه های کار، صنایع و معادن، جهاد کشاورزی، نیرو، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و بالاخص وزارت نفت از مراکز اصلی جذب فارغ التحصیلان این رشته هستند، همچنین سازمان ها، شرکت ها و کارخانجات بزرگ نظیر شرکت ملی نفت، ذوب آهن، هواپیمایی کشوری، ایران خودرو، سایپا و ... دارای واحدهای بهداشت حرفه ای بسیار قوی می باشند و در حال حاضر بیش از 50 درصد از دانشجویان کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه ای نیز بطور پاره وقت در کارخانجات و سازمان های مختلف بعنوان مشاور مشغول انجام وظیفه هستند و از طرفی کلیه مشاورین و پیمانکاران طرح ها و پروژه‌های عمرانی کشور نیز دارای یک متخصص بهداشت حرفه ای بعنوان سوپروایزر HSE جهت نظارت بر اجرای مقررات ایمنی و بهداشتی می باشند.

ادامه مطلبدسته ها :
X